معرفی برخی برند های چاله کن موتوری با کیفیت بالا

چاله کن موتوری کازایی               چاله کن موتوری KHC                چاله کن موتوری هیوندای

راهنما و اصول استفاده از چاله کن موتوری

اصول کار با چاله کن ، عیب یابی دستگاه چاله کن موتوری ، نحوه کار با گد کن بنزینی ، چه چاله کنی بخریم

چاله کن موتوری یا گودکن دستگاهی می باشد که با چرخش مته ، خاک را بهم زده و با عمق و قطر مشخصی حفاری می نماید که این قدرت محرک یا به شکل انتقال قدرت گیربکسی با قدرت گاردان و یا انتقال قدرت مستقیم محرک بنزینی تغذیه و تأمین می نماید . و از لحاظ ساختاری مانند مته دیواری خاک را به بیرون از گودال ها هدایت می نمایند. چاله کن ها با توجه به نوع مصرف به دو گونه چاله کن موتوری یا چاله کن بنزینی و چاله کن پشت تراکتوری یا مته پشت تراکتوری تقسیم می گردند. قطر مته های قابل نصب بر روی دستگاههای موتوری بین 10 تا 30 سانتیمتر می باشند که البته در برخی دستگاهها مته 35 سانت هم عرضه می گردد. که این مته ها با توجه به قدرت دستگاه ها متفاوت می باشد به عنوان مثال چاله کن موتوری با قدرت 2 اسب ، قابلیت نصب مته های 10 و 20 سانتیمتر را داشته و یا چاله کن بنزینی با قدرت 3 اسب ، قابلیت نصب مته های 10 تا 30 سانتیمتر را داشته ، این انتخاب مته برای دستگاهها بسیار مهم می باشد لذا اگر دستگاه با قدرت پایین از مته های بزرگ مانند 30 یا 35 استفاده نماید باعث درست عمل نکردن دستگاه در نتیجه معیوب شدن آن می گردد. این استاندارد های مته در چاله کن تراکتوری هم حائض اهمیت می باشد و اگر رعایت نگردد عواقب جبران ناپذیری همچون خرابی دستگاه یا آسیب رساندن به تراکتور و حتی فرد را هم در پی خواهد داشت .در انتخاب چاله کن تراکتوری حتماً از افراد و کارشناسان متخصص کمک و راهنمایی دریافت نمایید تا با توجه به قدرت و مدل دستگاه شما چاله کن تراکتوری با قطر مناسب را خدمتتان عرضه نماید .از چاله کن ( مته حفاری / گودکن ) جهت کارهایی همچون ؛ کاشت نهال یا درخت ، آبیاری درختی یا موضعی ، چالکود درختان ، تعویض خاک پای درختان ، حصارکشی ، نصب تیربرق و ... استفاده می گردد.استفاده از دستگاه چاله کن یا گودکن  هر چند ساده می باشد اما مانند هر دستگاه مکانیکی یک اصول و ایمنی استفاده داشته و نیاز به رعایت آنها خواهند داشت . در همین راستا در این بخش سعی گردیده تا نکاتی در جهت استفاده صحیح از چاله کن موتوری یادآوری گردد .

نکات ایمنی : توجه نکردن به نکات ایمنی می تواند منجر به ایجاد خسارت های جبران ناپذیری شود و مهم ترین این نکته ها ، مراقب افراد در محیط اطراف دستگاه بخصوص در بخش مته باشید . و هیچکاه در مناطقی که احتمال رد شدن کابل برق ، لوله های حامل انرژی از جمله گاز در زیر زمین وجود داشته است از حفر گودال توسط مته چاله کن خودداری نمایید.

نکات استفاده از دستگاه :

  • در حفاری بهتر است برای حفر گودال های بزرگتر ابتدا از مته های کوچک تر ( 10 در چاله کن موتوری ) استفاده شده و سپس از مته بزرگتر یا نهایی استفاده شود . زیرا این کار باعث بالا رفتن عمر مفید دستگاه و مته دستگاه می گردد.
  • هیچگاه مته را بدون نصب صحیح شافت گشتاور روشن ننمایید .
  • هیچگاه مته را پیش از خاموش کردن از چاله خارج ننمائید.
  • جهت حفاری گودال ، مته را تنها در حالت گاز بالا یا کامل ( دور گرفتن گیربکس ) استفاده نمائید.
  • به هیچ عنوان از مته شکسته و معیوب جهت حفاری استفاده ننمائید.
  • در زمان استفاده از دستگاه چاله کن موتوری ، اعضای بدن خود را از قسمت های محرک دستگاه دور نگه دارید .
  • از اتصال کامل پین مته در محل مورد نظر مطمئن شوید.
  • از قرارگیری قطعات ایمنی در محل خود اطمینان حاصل فرمائید.
  •  در صورت امکان از عینک ایمنی استفاده نمائید.
  • میزان سوخت موتور و نسبت آنها را در دستگاه ها بررسی نمائید و در صورت عدم آگاهی از آن با کارشناسان نیاک تماس حاصل فرمائید.

جدول رفع عیوب احتمالی و کلی دستگاه چاله کن موتوری

جدول رفع عیوب اولیه و پایه دستگاههای چاله کن
موتور دستگاه روشن نمی شود 1- کلید ضامن بسته می باشد بررسی نمایید
2- سوئیچ STOP موتور روی ON/OFF است
3- شافت گشتاور بر روی انتهای موتور نصب نشده است.
4- باک سوخت خالی تر از حد معمول می باباشد
5- روغن موتور کاهش یافته یا شمع سوخته یا سوخته می باشد
عدم توانایی در نصب یا جدا کردن مته 1-گیر کردن جسم خارجی
2- فنر و دکمه های بالای مته پیچیده و شکسته است
3- آداپتور خم یا خراب گشته است.
عدم کارکرد صحیح مته

1- فشار رو به پایین به دیواره جانبی چاله بسیار زیاد است مته را عقب بکشید و به مته اجازه دور گرفتن بدهید .

2- احتمال خرابی گیربکس یا خلاصی آن وجود دارد
سیستم انتقال قدرت (گیربکس) داغ  میشود در گیربکس ها داغ شدن یک امر طبیعی بوده اما با این وضعیت اگر گیربکس دستگاه چاله کن بیش از حد داغ گردد با کارخانه یا شرکت نیاک تماس حاصل فرمائید
موتور در حالت خلاصی مته ، کار میکند در این حالت توصیه می گردد اتصال ها را بررسی نمائید و اگر در این حالت مشکل بر طرف نشد با شرکت نیاک تماس حاصل فرمائید.
بروز مشکلات احتمالی دیگر با نمایندگان یا دفتر مرکزی شرکت نیاک تماس حاصل فرمائید.

تهیه و تنظیم : واحد کارشناسی مزرعه نیاک  - مهندس نوین