موتوردیزل چگونه کار می کند: یکی از محبوب ترین مقالات سایت HowStuffWorks طرز کار موتور خودرو است ، که در مورد اساس اولیه موتور های احتراق داخلی توضیح می دهد و در مورد سیکل چهار زمانه بحث می کند و در موتور تمام سیستم های کمکی که به موتور کمک می کنند تا کار انجام دهد صحبت می کند. برای یک مدت طولانی بعد از انتشار این مقاله ، یکی از سوالهای بسیار متداولی که می پرسند این است...

(ادامه مطلب ...)

ژنراتور وموتورالکتریکی : در یک هادی عایق شده مانند قطعه‌ای سیم مسی ، الکترونهای آزاد شبیه مولکولهای گازی که در ظرفی محبوس شده‌اند، حرکات کاتوره‌ای انجام می‌دهند و مجموعه حرکات آنها در طول سیم هیچ گونه جهت مشخصی ندارد. تعداد الکترونهایی که به چپ حرکت می‌کنند با تعداد الکترونهایی که به راست حرکت می‌کنند، یکی است و برآیند آنها صفر می‌باشد. ولی اگر دو سر سیم را به باتری وصل کنیم، این برآیند دیگر صفر نیست.تاریخچه:تاریخ الکتریسیته به 600 سال قبل از میلاد می‌رسد. در داستانهای میلتوس (Miletus) می‌خوانیم که یک کهربا در اثر مالش کاه را جذب می‌کند.

(ادامه مطلب ...)

راهنمای ساختمان مولدهای دیزلی سیستم کنترل: ابزار و تجهیزات، ولت متر، بسامدسنج، آمپرسنج، ولت متر باتری، حرارت سنج آب، روغن سنج، سوییچ اصلی، سوییچ محافظ، فشار سنج. سیستم های سوخت متعارف در موتور دیزل.سیستم PT :PT مخفف فشار و زمان (Time-Pressure) می باشد.این نوع سیستم سوخت نامش را از دو عامل متغیر کسب کرذه است که تأثیر گذار بر مقدار سوخت در هر سيكل موتورميباشد. P ،نشان دهنده فشار در ورودي انژكتور است ،اين فشار توسط پمپ انژكتور تنظيم مي گردد.

(ادامه مطلب ...)

ساختمان و اساس کار ژنراتور سنکرون : در یک ژنراتور سنکرون یک جریان dc به سیم پیچ رتور اعمال می گردد تا یک میدان مغناطیسی رتور تولید شود. سپس روتور مربوط به ژنراتور به وسیله یک محرک اصلی چرخانده می شود، تا یک میدان مغناطیسی دوار در ماشین به وجود آید . این میدان مغناطیسی یک ولتاژ سه فاز را در سیم پیچ های استاتور ژنراتور القاء می نماید. در یک ماشین دو عبارت در توصیف سیم پیچ ها بسیار مورد استفاده است: یکی سیم پیچ های میدان و دیگری سیم پیچ های آرمیچر.

(ادامه مطلب ...)

اینورتر چیست : مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند

(ادامه مطلب ...)

تابلو برق چیست : همانطور که میدانید ،در رابطه با تابلوهای برق و اتوماسیون صنعت کتابها،مقالات،سایتها و منابع زیادی وجود دارند که همه آنها بسیار مفید می باشند. از آنجا که این رشته ، ترکیبی از چند زیر شاخه برق صنعتی است ، مطالب کاملی که شامل تمام جزئیات لازم در مورد تابلو های برق باشد، وجود ندارد، بلکه در هر یک از منابع مربوط به برق صنعتی ، قسمتی از آن بصورت پراکنده ارائه شده است. برای راه اندازی، حفاظت و کنترل از تجهیزات  ودستگاههای مختلف صنعتی واقسام ماشین آلات که نیاز به انرژی الکتریکی برای راه اندازی وکار دارند از تابلو برق استفاده می شود.

(ادامه مطلب ...)

راهنمای انتخاب صحیح کابل : با توجه به اینکه امروزه استفاده از دستگاههای صنعتی روز به روز بیشتر خواهد شد ، به همین دلیل استفاده از ابزار و لوازم در جهت حفظ سلامت و ایمنی انسان ها از نکات بسیار مهم می باشد . یکی از این لوازم کابل برق می باشد . کابل برق را با توجه به نوع کار ( خانگی یا صنعتی و یا کم کار و دائم کاری ) و همچنین نوع دستگاه مصرفی انتخاب می کنند . ما در این بخش به شاخص های اصلی انتخاب کابل می پردازیم .

(ادامه مطلب ...)