معرفی چند برند علفزن حرفه ای و کارآمد

علفزن هوندا               علفزن KNC               علفزن RMC               علف زن SKN               علف زن دلمار

چگونگی انتخاب علفزن با کارایی مناسب با توجه به نیاز مصرف کننده

چگونه یک علفزن بخریم ، انتخاب علف تراش ، چگونگی خرید  علفزن بنزینی ، چه علف زنی بخریم

چگونه یک علف تراش یا حاشیه زن خوب بخریم

علف تراش یا براش کاتر چیست؟ علف زن (brush cutter) به دستگاهی گفته می شود از یک موتور بنزینی یا به صورت برق الکتریسیته (برقی) برای کوتاه کردن (هرس کردن) علف های هرز مزارع و همچنین کوتاه کردن چمن و باغات استفاده می گردد .علف تراش ( داس موتوری) به دو دسته علفتراش حرفه ای و حاشیه زن تقسیم می شوند. دستگاههایی که بصورت کم توان و تک کاره می باشند به عنوان حاشیه زن و داس برقی یا بنزینی می نامند و دستگاه هایی که عملکرد چندمنظوره دارند و قابلیت نصب انواع تیغه و توپی و الحاقیات را داشته باشند علفزن یا علف تراش می نامند. و علفزن ها به طور معمول در مدل های دو زمانه و چهار زمانه تقسیم بندی کرد که با عملکرد دوشی و پشتی و چندکاره از یکدیگر تفکیک می گردند.

چگونه یک علف تراش مناسب انتخاب کنیم: برای خرید یک دستگاه علف تراش ( علفزن ) مناسب باید به نکات زیر توجه نمود : 1- مساحت باغ مورد نظر 2- کیفیت و کارایی دستگاه علف تراش 3-میزان صدای دستگاه  4-خدمات پس از فروش و قطعات یدکی و تعمیرات 5-قیمت خرید دستگاه .

مساحت باغ مورد نظر : هر اندازه باغ موردنظر از وسعت بیشتری برخوردار باشد نیاز به علفتراش ( Brush Cutter ) هایی با قدرت و کیفیت بالاتری خواهیم داشت.

کیفیت و کارایی دستگاه : کیفیت و کارایی علفزن یا حاشیه زن با فاکتورهایی انتخابی مانند ؛ قدرت علفتراش ، مدت کارکرد علفتراش در طی روز و ماندگاری دستگاه (طول عمر ) آن سنجیده می گردد.هرچه میزان قدرت دستگاه علف تراش بیشتر باشد دستگاه از کارایی بیشتری برخوردار است البته لازم به ذکر است که موتورهای دو زمانه نسبت به چهارزمانه قدرت و دور اولیه بیشتری دارند. ولی در عین حال از صدای بیشتری نسبت به چهار زمانه برخوردار خواهند بود. در زمینه مدت کارکرد علف تراش ( داس موتوری ) در طی روز باید متذکر شد که برخی از علف تراش ها بدلیل سیستم خنک کننده قوی و نوع آلیاژ بکار رفته در آنها مدت زمان بیشتری در طول روز می توان از آنها استفاده نمود. و این امر باعث استراحت کمتر دستگاه می گردد.در برخی از این دستگاه های علف تراش قابلیت های بیشتری را داشته که به آنها علف تراش چندکاره می نامند که قابلیت هایی از قبیل شاخه زن ، شمشاد زن و تیغه سه پره و غیره را شامل می گردند. و این دستگاه ها از دو تکه تشکیل گردیده است که سایر لوازم را می توان نصب نمود.

میزان صدای دستگاه علف تراش یا حاشیه زن :در موقع خرید دستگاه علف تراش (داس موتوری) باید به این توجه نمود که آیا صدای دستگاه یک عامل محدود کننده به حساب می آید یا نه . به عنوان مثال اگر برای کوتاه کردن علفهای باغچه یا فضای سبز با مساحت بالا می خواهیم یک دستگاه خریداری نمایید دستگاههای چهار زمانه انتخاب مناسبی خواهند بود زیرا صدای کمتری را تولید می نمایند. و همچنین تایم کاری بالاتری را میتوان استفاده نمود.

خدمات پس از فروش و تأمین قطعات و تعمیرات دستگاه : باید توجه داشته باشید که در انتخاب دستگاه علف تراش ( داس موتوری ) یکی از فاکتورهای مهم ، خدمات پس از فروش و تأمین قطعات و لوازم علف زن در بازار می باشد. که این خدمات عبارتند از : قابلیت تعمیر دستگاه ، قابل دسترس بودن قطعات و لوازم جانبی و مناسب بودن قیمت قطعات برای خرید یک دستگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است در حال حاضر علف تراش های اشتیل ، اولئومک و نمونه های مشابه دیگر دارای قطعات متوسط ولی با قیمت بالا در دسترس می باشد. از این رو بهای زیاد قطعات این دستگاه ها ، یک عامل محدود کننده به حساب می آید لازم به ذکر است که دستگاههای دارای خدمات و قطعات نسبتاً ضعیفی باشند را نباید خریداری نمایید.

قیمت خرید دستگاه : فاکتور آخر و بخش قیمت دستگاه علف تراش ، که خریدار باید با توجه به فاکتورهای فوق ، دستگاهی را خریداری نماید که در درجه اول مطابق نیازش باشد و در عین حال از کیفیت مطلوب و قیمت و خدمات مناسبی برخوردار باشد. به عنوان مثال جهت کوتاه کردن چمن های یک باغ با متراژ 2 هکتاری نباید از علف زن ( حاشیه زن ) و نخ توپی استفاده شود بلکه باید در این موارد از دستگاه چمن زن موتوری حرفه ای ( چمن زن گیربکسی ) استفاده نمائید تا طول عمر دستگاه و مستهلک شدن دستگاه دقت شده باشد.

تهیه و تنظیم : واحد کارشناسی مزرعه نیاک  - مهندس نوین